• 2014/2015

• Filip Tobar V. trieda

O princeznej, ktorá si nechcela umývať zuby.

Kde bolo, tam bolo, za siedmymi horami a siedmymi dolinami, bolo jedno kráľovstvo. Žil v ňom múdry kráľ, pekná kráľovná a malá princezná. Všetci boli šťastní, boli spokojní a milovaní, ale mali jeden problém - princezná si nechcela umývať zuby.

Narástli jej krásne, biele, ligotavé zuby. Ona sa však o zúbky nechcela starať, lebo bola lenivá. Išiel deň za dňom a ona si stále tie zuby neumývala. Darmo jej hovorila kráľovná mama aj kráľ otec, že si zuby musí umývať, lebo ich bude mať škaredé a žiadny princ ju nebude chcieť mať za ženu.

Po mesiaci neumývania zubov ich mala také žlté a sivé, že si musela dávať šatku pred ústa, keď sa s niekým chcela rozprávať. Avšak ani toto nepomohlo, princezná si naďalej neumývala svoje zuby.

Po ďalších mesiacoch neumývania zubov jej sčerneli od kazu. Jej zuby vyzerali, ako keby ich mala posiate makom. Veľmi sa za to hanbila, s nikým sa nerozprávala a ani sa nikomu neusmiala. Avšak ani toto neprinútilo princeznú, aby si už konečne začala umývať zuby.

Po roku jej vypadli všetky zuby. Strašné!!!!! Krásna ale bezzubá princezná bola veľmi smutná. Nevedela poriadne rozprávať, namiesto "prosím" hovorila "plosím" alebo namiesto "mám rada rybu" povedala "mám lada lybu". Jej kráľ otec a kráľovná mama boli tiež veľmi nešťastní.

Zanedlho sa mal konať v kráľovstve veľký bál. Na tomto bále si princezná mala vybrať svojho ženícha. Ako si ho ale vyberie, keď nemá zuby??? Veď ju žiadny princ nebude chcieť. Preplakala celé noci a dni vo svojej izbe. Sľubovala hory-doly, že si už bude umývať zuby, ale už bolo neskoro. Keď princezná od plaču zúfalá zaspala, snívalo sa jej, že prišla ku nej zubná víla. Bola krásna a celá žiarila. Zubná víla sa zľutovala nad princeznou a rozhodla sa, že jej pomôže. Verila, že princezná sa už dosť natrápila a uvedomila si, že zuby si treba stále umývať. V ruke držala čarovný prútik, ktorým vyčarila spiacej princeznej krásne biele zuby.

Keď sa princezná ráno zobudila, neverila vlastným očiam. Ten sen o zubnej víle bol teda skutočný. Princezná mala krásne, biele, žiarivé zuby. Stála pred zrkadlom a ďakovala zubnej víle. Sľúbila jej, že si už stále bude umývať zuby ráno aj večer. A žila šťastne, aj so svojim princom a detičkami, ktoré si určite svoje zúbky umývajú každý deň.