• 2011/2012

• Rak Rower a jeho nový domov

Jedného dňa v tom najkrajšom mori bolo tajomstvo o jednom rakovi, ktorý sa volal Rower. Bol mladý, usilovný a veľmi priateľský.

Raz ho omrzelo bývať vo svojom malom a starom domčeku. Rozhodol sa, že si nájde nový. Odišiel od svojich najbližších a dlho, predlho hľadal nový dom.  Až raz ráno, hneď ako otvoril oči, v diaľke uzrel krásny, nový a oveľa väčší opustený dom. Na prvý pohľad sa mu zapáčil a nasťahoval sa doň.

S elánom sa pustil do veľkého upratovania a zariaďovania. Keď mal všetko hotové, začal sa cítiť osamotený. Na svoju rodinu však nikdy nezabudol a chodil ju pravidelne navštevovať.

Raz večer, ako sa vracal z návštevy svojich blízkych nastal príliv. Bol taký veľký, že každé morské zvieratko sa ocitlo na brehu. Darmo sa Rower snažil ukryť a udržať v mori, vlny ho premohli.  Na pokraji svojich síl sa precitol vo zvláštnom vedierku plnom moských cudzincov.  Tlačili sa jeden na druhého, kričali a hádali sa. Vedierko patrilo deťom, pre ktoré zbieranie morských príšer bola tá najkrajšia zábavka. Mali však múdrych rodičov, ktorí im povedali, aby vedierko vysypali naspäť do vody, inak by zvieratá na suchu zahynuli.

Pri Rowerovi sa zrazu ocitlo nádherné stvorenie, ktoré nevládalo plávať ďalej. Bola to račica Sebertania, ktorú Rower v bezvedomí doviedol k jej rodičom. Vyrozprával im celý príbeh a keď sa Sebertania prebrala, na prvý pohľad sa do Rowera zaľúbila. Rodičia im vystrojili krásnu svadbu. Narodili sa im dve krásne deti, ktoré pomenovali po svojich záchrancoch, Somatka a Zoparteus.

Žili šťastne, kým neumreli.

Dominika Kuzmová, IV. trieda

10 rokov

Evanjelická základná škola Zlatice Oravcovej, Daxnerova 42, 979 01 Rimavská Sobota

10. 10. 2011