• Výročná správa o činnosti Rady školy za rok 2020

Rada školy pri Evanjelickej základnej škole Zlatice Oravcovej,

VÝROČNÁ SPRÁVA O ČINNOSTI RADY ŠKOLY

za kalendárny rok 2020

Rada školy pri Evanjelickej základnej škole Zlatice Oravcovej, Daxnerova 42, 979 01 Rimavská Sobota je ustanovená podľa § 24 ods. 2 Zákona NR SR č. 596/2003 Z.z.o štátnej správe v školstve a školskej samospráve v znení neskorších predpisov.

V kalendárnom roku 2020 pracovala Rada školy v nasledovnom zložení:

Predsedníčka: Mgr. Jarmila Szepessyová, zástupca školy za nepedagogických zamestnancov

Podpredsedníčka: Mgr. Lýdia Naďová, zástupca za zriaďovateľa školy

1.      Mgr. Miroslav Dedinský,  zástupca školy za pedagogických zamestnancov

2.      Alžbeta Dovalová,  zástupca za Cirkevný zbor Rimavská Sobota

3.      Ing. Ján Fiľo,  zástupca za zriaďovateľa školy

4.      Mgr. Terézia  Gabčanová,  zástupca za zriaďovateľa školy

5.      Juraj Maťko,  zástupca za zriaďovateľa školy

6.      PhDr. Boris Mauer , zástupca školy za pedagogických zamestnancov

7.      Bc. Mária Ocskaiová,  zástupca za Cirkevný zbor Rimavská Sobota

8.      Ing. Viktória  Sebők, zástupca za rodičov

9.      Ing. Peter Slovák, PhD., zástupca za rodičov

Rada školy v kalendárnom roku 2020  prezenčne nezasadala vzhľadom k mimoriadnym protiepidemiologickým opatreniam v celej Slovenskej republike. Všetci členovia rady školy boli vhodným, vopred dohodnutým,  spôsobom informovaní a príkladne spolupracovali, aj napriek nepriaznivej situácii.  Členovia, ktorí uviedli svoje e-mailové adresy boli o všetkom informovaní prostredníctvom elektronickej pošty a tým, ktorí uviedli svoje adresy bolo všetko doručované poštou, príp. osobne.

1.      ZASADNUTIE RADY ŠKOLY – 19.3.2020 (zrušené  Príkazom riaditeľa školy č. 01/2020 ) – konané dištančnou formou

Povinnosťou predsedu rady školy je vypracovať  výročnú správu v termíne určenom radou školy, najneskôr do 31. marca kalendárneho roka. V súvislosti so zrušeným zasadnutím a pre splnenie povinnosti, bola Výročná správu za kalendárny rok 2019 zaslaná členom mailom a poštou na schválenie. K Výročnej správe za kalendárny rok 2019 bola priložená návratka, ktorú členovia v stanovenom termíne doručili predsedníčke rady školy.

Všetci členovia rady školy súhlasili s predloženou Výročnou správou za kalendárny rok 2019 a schválili ju jednohlasne per rollam.

2.      ZASADNUTIE RADY ŠKOLY – konané dištančnou formou – jún 2020

Keďže epidemiologická situácia sa postupne nezlepšovala, resp. zhoršovala, niektorí členovia rady školy  sú z ohrozených skupín (seniori a dôchodcovia) a z dôvodu ich ochrany i ochrany zdravia všetkých členov, predsedníčka rady školy opäť iniciovala presunutie termínu zasadnutia RŠ.

Prostredníctvom mailovej pošty a Slovenskej pošty bol členom zaslaný list so žiadosťou o súhlas na presunutie zasadnutia a oznam vedenia školy o zmene hodnotenia žiakov na základe Usmernenia na hodnotenie žiakov základnej školy, v čase mimoriadnej situácie, spôsobenej prerušením vyučovania v školách v školskom roku 2019/2020, ktoré vydal dňa 06.04.2020 minister školstva a odporúčania Pedagogickej rady Evanjelickej základnej školy Zlatice Oravcovej, ktoré prijala na svojom on-line zasadnutí dňa 22.4.2020 v nasledujúcom znení :

Klasifikácia na konci školského roka 2019/2020 :

a)      nebudú sa klasifikovať nasledujúce predmety: telesná a športová výchova, výtvarná výchova, technika, hudobná výchova, pracovné vyučovanie, informatika, evanjelické náboženstvo, konverzácia v anglickom jazyku.

Známka alebo slovné hodnotenie bude nahradené slovom „absolvoval“

b)      žiaci 1. ročníka budú hodnotení slovne triednou učiteľkou, resp. vyučujúcou predmetu.

c)      v ostatných ročníkoch a predmetoch bude prebiehať klasifikácia známkami.

S presunutím termínu zasadnutia aj s oznámením zmeny klasifikácie súhlasili všetci členovia rady školy.

3.      ZASADNUTIE RADY ŠKOLY – október 2020

Hrozba vírusu aj v jesennom období bola aktuálne stále vysoká, predsedníčka RŠ opäť zvolila postup podľa pokynov nadriadených orgánov, pretože vedome nechcela ohroziť zdravie žiadneho člena rady školy. Návrh na zasadnutie RŠ vykonať dištančnou formou bol členmi rady školy schválený prostredníctvom návratiek.

Vedenie školy predložilo na prerokovanie Správu o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach za školský rok 2019/2020, ktorú následne predsedníčka RŠ členom distribuovala mailom alebo prostredníctvom Slovenskej pošty spolu s návratkou. Členovia rady školy po preštudovaní materiálu vyplnili návratku a hlasovali per rollam.

Rada školy jednohlasne vzala na vedomie Správu o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach za školský rok 2019/2020  a  odporučila ju na schválenie zriaďovateľovi školy.

V Rimavskej Sobote dňa  22.2.2021

Vypracovala : Mgr. Jarmila Szepessyová - predsedníčka Rady školy