Dňa 5. apríla 2017 sa uskutoční celoštátne testovanie žiakov 9. ročníka zo slovenského jazyka a literatúry a z matematiky Testovanie 9. Účasť na testovaní je povinná. Žiaci musia byť v škole o 7:45. Testovanie na našej škole prebehne papierovou formou podľa časového harmonogramu, ktorý je uverejnený na stránke www.nucem.sk.
Novinky
Testovanie 9
Veľký úspech našich žiakov
Na okresnom kole biologickej olympiády v kategórii E traja naši deviataci opäť ukázali, že poctivá príprava sa oplatí. Pod vedením pani učiteľky Mgr. Beáty Fülöpovej v konkurencii základných škôl z celého okresu získali prvé, tretie a štvrté miesto. Na prvom mieste sa umiestnila Lucia Mravcová, ktorá postupuje na krajské kolo do Banskej Bystrice. Tretie miesto si odniesol Ondrej Beňo a štvrté Martin Kováč. Teší nás záujem našich žiakov o biológiu, chémiu a geografiu, srdečne im blahoželáme,želáme veľa úspechov na krajskom kole a ďakujeme pani učiteľke.
Kam putuje voda v našom tele po napití?
Táto téma ma veľmi zaujíma. Čo sa deje s vodou v našom tele? Aký význam majú pre nás obličky? Som siedmačka a baví ma biológia človeka. Na hodinách biológie preberáme sústavy človeka. Telo človeka je perfektné. Všetky orgány sú usporiadané tak, aby fungovalo telo ako celok.
Voda má v ľudskom tele mnoho významných a nezastupiteľných funkcií, napr. je nevyhnutnou súčasťou buniek, významnou zložkou biochemických reakcií, rozpúšťadlom látok, slúži na prenos živín a ďalších potrebných látok (hormóny, protilátky).
Množstvo vody, ktoré telo potrebuje, závisí od teploty, klímy, druhu činnosti a od celkového zdravotného stavu. Po vypití pohára vody táto putuje do žalúdka. Časť vody je stenami žalúdka ihneď vstrebávaná do krvi. Zbytok vody sa vstrebáva v tenkom čreve a v menšej miere aj v hrubom čreve. Deje sa tak na základe rozdielnej koncentrácie za prítomnosti draslíka a sodíka. Táto časť vody potom prejde priamo do krvi. Hlavný výdaj vody z tela sa deje močom, vo forme vodnej pary pri dýchaní alebo kožou potením sa. Správna voda je najlepším prírodným ochranným prostriedkom pred všetkými druhmi bakteriálnych a vírusových infekcií, napr. chrípkou, zápalom pľúc, čiernym kašľom, a inými nákazlivými ochoreniami.Navštívila som Diagnostické centrum v Rimavskej Sobote, ktoré disponuje hemodialyzačným strediskom. Dialyzačnú procedúru hradia v plnej výške poisťovne. O pacientov sa stará odborný personál, pod vedením primára MUDr. Mariana Bystrianskeho, ktorý mi požičal literatúru.
Rozhovor mi poskytla vrchná sestra Anna Kardošová :
1, Čo je dialýza?
Obličky zdravého človeka odstraňujú z organizmu jedovaté látky vznikajúce pri látkovej výmene a zároveň udržujú zloženie telesných tekutín v medziach normy. Keď obličky stratia túto schopnosť, človek potrebuje liečbu, ktorá nahrádza činnosť obličiek. Táto liečba sa volá dialýza. Obličky nebolia. Pacient je unavený, slabý a má zlý krvný obraz.
2, Aký je princíp?
Princípom je očisťovanie krvi od splodín látkovej premeny a odstraňovanie nadbytočnej vody z organizmu difúziou, menej filtráciou a adsorbciou.
3, Čo je difúzia a adsorbcia?
Difúzia je samovoľné prenikanie častíc jednej látky (rozpúšťanej látky) medzi častice druhej látky (rozpúšťadla).
Adsorbcia je povrchové pohlcovanie, čiže schopnosť látok viazať na svojom povrchu iné pevné a plynné látky.
4, Z čoho sa skladá dialyzačný prístroj?
Je to vlastne dialyzačný monitor, ktorý má dve hlavné súčasti : 1.krvná pumpa, ktorá zaisťuje obeh krvi mimotelovým obehom z cievy pacienta do dialyzátora a späť 2.modul pre prípravu dialyzátora, kde sa mieša, ohrieva dialyzačný roztok.
5, Ako sa pacient pripraví na hemodialýzu?
Na liečbu pacienta odosiela nefrológ, ktorý ho dlhodobo sleduje. 3 mesiace pred liečbou sa chirurgicky na predlaktí vytvorí spojka-fistula, ktorá spojí žilu s tepnou.
6, Ako prebieha hemodialýza?
Pacientovi sa zmeria krvný tlak a hmotnosť. Sedí v polohovateľnom kresle, číta, sleduje televíziu, spí, študuje, rozpráva sa. Obvykle sa dialýza vykonáva 3x týždenne po 4-5 hod. Po dialýze sa opäť meria tlak a hmotnosť.
7, Aké komplikácie môžu mať pacienti pri dlhodobej liečbe hemodialýzou?
Anémiu- chudokrvnosť, svrbenie kože, vysoký krvný tlak, ochorenie kostí a kĺbov, vírusový zápal pečene, psychologické problémy.
8, Aká má byť životospráva?
Správna diéta a obmedzenie príjmu tekutín je životne dôležitá. Koľko litrov tekutín prijme, toľko musí aj vylúčiť. Optimálny príjem tekutín je 500ml a zníženie príjmu soli na minimum.
9, Koľko rokov je v Rimavskej Sobote dialyzačné centrum ? 21 rokov.
10, Kde chodili pacienti predtým? Do Lučenca, Martina a do Košíc.
11, Koľko pacientov máte denne? 14.
12, Koľko pacientov je z mesta? 12.
Obličky sú párový orgán tvaru fazule s hmotnosťou 300g. Sú uložené v driekovej oblasti za brušnou dutinou, kadiaľ vedie aorta / hlavná tepna/ a vena cava/ hlavná žila/. Do obličiek sa prenáša vysoký tlak z tepny a nízky tlak zo žily a to zaručuje dostatočný prietok krvi obličkami. Úlohou obličiek je tvoriť moč a ním vylučovať vodu a soli z krvi, vyrábajú látky, ktoré pomáhajú regulovať krvný tlak, umožňujú tvorbu červených krviniek a vytvárajú aktívnu formu vitamínu D.
Ako pomôcť vlastným obličkám? Pite dostatok vody, aby sa vyplavili toxíny. Ideálne je piť malé množstvá, ale počas celého dňa.
Netreba prízvukovať, že najlepšou cestou, ako si uchrániť zdravie, je prevencia. V pomere, o čo všetko sa nám obličky starajú, potrebujú vlastne iba minimálnu. Existuje zlatá trojka starostlivosti: tekutiny, hygiena, teplo.
Autor: Tamara Šofranková
Zápis do prvého ročníka
Vážení rodičia budúcich prvákov!
Oznamujeme vám, že zápis do 1. ročníka na našej škole sa uskutoční 3. apríla 2017 od 12:00 do 17:00 hod..
Prineste si so sebou svoj občiansky preukaz a rodný list dieťaťa. Tešíme sa na vás!
Svetový deň vody 2017
Do galérie Svetový deň vody 2017 boli pridané fotografie.
SVETOVÝ DEŇ VODY 22.MAREC
Streda 22. marca 2017 bola v našej škole výnimočná. Každý prišiel v modrom tričku, na hrudi mal odznak kvapky vody a nebolo človeka, ktorý by sa nestretol s vodou v akejkoľvek podobe.
V roku 2017 je zameraná kampaň Svetového dňa vody na odpadové vody. Tohtoročná kampaň Svetového dňa vody má upriamiť pozornosť ľudí na spôsob, ako znížiť množstvo odpadových vôd a ako tieto znova využiť.
Valné zhromaždenie OSN schválilo 22. decembra 1992 rezolúciu, v ktorej 22. marec vyhlásilo za Svetový deň vody. Od roku 1993 si ho svet pripomína každý rok. Podľa rezolúcie Agenda 21 o zdrojoch sladkej vody majú jednotlivé štáty podľa svojich možností 22. marca organizovať prednášky, semináre, výstavy, okrúhle stoly, publikovať knihy a iné materiály s problematikou zachovania a rozvoja vodných zdrojov.
Aj my sme priložili ruku k dielu a zorganizovali Deň vody u nás v škole.
Prezentácie, prednášky, súťaže, kvíz, všetko malo jeden spoločný menovateľ - vodu, bez ktorej by sme neexistovali a neprežili.
Všetci žiaci školy boli zapojení do aktivit, ktoré súviseli s touto vzácnou tekutinou. Opäť sa niečo nové naučili, zabavili sa a tí najlepší získali krásne ceny.
Za návrh loga kvapky vody na odznaku : Mirka Hudecová
V hlasovaní o najkrajší výkres s kvapkou vody : 1. miesto : Nikolka Hegedusová
V hlasovaní na facebooku : 1. miesto : Barborka Koháryová,
2. Miesto Adan Torpiš
Naj akvárium : celá 6. trieda
Kvízmajster : Paťka Némethová
Družstvo 4. ročníka, ktoré nás reprezentovalo na súťaži v CVČ Relax obsadilo krásne II. miesto.
Strávili sme spolu krásny a vydarený Deň vody :-)
ATLANTIS Centrum Levice
Do galérie ATLANTIS Centrum Levice boli pridané fotografie.
Návšteva v ATLANTIS Centre v Leviciach
Tí, ktorí sa chceli naučiť niečo nové, vidieť niečo zaujímavé a dozvedieť sa niečo iné, ako je v učebniciach, sa zúčastnili výletu do ATLANTIS Centra v Leviciach. A kto boli tí zvedavci? Predsa naši žiaci II. stupňa spolu so svojimi učiteľmi. Po dobrodružnom prestupovaní z vlaku do vlaku, na nich čakal zaujímavý program - Technické vynálezy a Ľudské telo. Na malý okamih sa všetci stali bádateľmi, či študentami medicíny. Po zaujímavých prednáškach, ale i praktických ukážkach sa mohli rozbehnúť medzi interaktívne "hry", kde mohli vyskúšať ako funguje fyzika, mechanika, optika ... Nechýbali ani obľúbené nákupy v nákupnom centre v meste Levice. Z tohto výletu každý odišiel s novými poznatkami a zážitkami. O organizáciu dobrodružnej cesty za poznaním sa postarala pani učiteľka Mgr. Beáta Fulopová, ktorej myšlienku navštíviť ATLANTIS vnukol riaditeľ školy Mgr. Radomír Leicher. Ten, spolu s Mgr. Miroslavom Dedinským sprevádzali s pani učiteľkou vedychtivé deti do Levíc a späť. Bol to super deň :-)
Melissine slzy
Do galérie Melissine slzy boli pridané fotografie.
Melissine slzy
V stredu 16.marca sme sa s Viky a pani učiteľkou vybrali opäť potešiť deti na detské oddelenie v nemocnici. V jednej z izieb plakalo asi trojročné dievčatko Melissa. Bol to naozaj srdcervúci plač. Po chvíli (aj vďaka tomu, že nám rozumela) sa dala prehovoriť a šla s nami do herne. Najskôr sme ju posadili na motorku, potom sme jej dali bábiku...a plač pomaly ustával. Najviac sa jej páčilo v kuchynke. Pili sme čajík, kŕmili sme sa....a hlavne smiali, zabávali...až sa slzy zmenili na slzy radosti a smiechu.
Bol to úžasný deň. Potešili sme jedno uplakané dievčatko.
Dominika
Ďakujem Viky a Dominike. Boli naozaj úžasné.
Školské kolo recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín
V doline jarej moja dedina,
vencami modrých vrchov objatá,
akoby bola celá zo zlata,
chalupy nízke, kryté diamanty..Aj týmito veršami vzdáva hold rodnej dedine jej najvýznamnejší rodák, najväčší slovenský básnik Pavol Országh Hviezdoslav. Pochopil, že práca dáva zmysel a hodnotu ľudskému životu, že je ona žitia obsahom i cieľom. Práve tu sú mravné základy spoločenskej kritiky v jeho neskorších básnických cykloch a skladbách. V Námestove, prežil najplodnejších dvadsať rokov života a tu vytvoril vrcholné diela svojej lyriky a epiky. V jeho poézii sa výrazne odzrkadlili základné kľúčové problémy literárneho procesu z obdobia realizmu. Obrátil sa k ľudu ako k jadru národa, bojoval proti jeho utláčaniu, nech ono malo akúkoľvek podobu. Tu tkvie základ demokratizmu a humanizmu jeho poetického diela.
Na EZŠ ZO sa uskutočnilo školské kolo HVIEZDOSLAVOVHO KUBÍNA:
V II. kategórii v poézii sa umiestnil žiak 5. ročníka: 1. miesto Jakub Balciar
V III. kategórii sa umiestnila žiaka 7. ročníka: 1. miesto Tamara Šofranková
Celkovým víťazom a navrhnutým na postup do okresného kola sa stal Adam Torpiš v II. kategórii próza.
Mgr. Milica Bojnová
Čo nás čaká v marci
Nájdete na podstránke Pripravujeme
Úspešný riešiteľ dejepisnej olympiády
14. februára 2017 sa v Centre voľného času Relax v Rimavskej Sobote konalo okresné kolo dejepisnej olympiády. Našu školu reprezentovali dvaja žiaci - Zoltán Kovács z IX. triedy a Lukáš Ferencz z VIII. triedy. Krásne 4. miesto obsadil Lukáš Ferencz, ktorý sa stal aj úspešným riešiteľom. Blahoželáme!
KARNEVAL
Minulý týždeň zažili žiaci našej školy jeden z najkrajších vyučovacích dní.
Po chodbách kráčali krásne princezné a víly, zlé čarodejnice, odvážni rozprávkoví i filmoví hrdinovia a množstvo rôznych čarovných bytostí.
Pýtate sa prečo to u nás na prvom stupni vyzeralo ako v rozprávke?
Odpoveď je celkom jednoduchá – konal sa karneval.
Všetky deti si pod vedením pani učiteliek ( ktoré tiež nijako nezaostávali pri príprave masiek) zasúťažili pri rýchlom jedení cukríkov, zápalkovej hre i balónovom tanci. Veselý klaun všetkých dookola roztancoval a rozveselil.
Počas karnevalovej zábavy si deti oddýchli pri dobrotách, ktoré im s láskou pripravili rodičia.
Na záver sa všetky rozprávkové i nerozprávkové postavičky zhodli, že taký parádny karneval by mohol byť aj každý deň.
ŠKOLSKÉ KOLO RECITAČNEJ SÚŤAŽE ŠALIANSKY MAŤKO
Dňa 6.februára sa konalo školské kolo v prednese povesti Šaliansky Maťko.
Náročné chrípkové obdobie sa podpísalo na nižšej účasti ako po iné roky. Našu školu bude reprezentovať na okresnom kole Janka Čuková z III.riedy, ktorá skončila na 1. mieste. Sebastián Torma z druhej triedy obsadil druhé miesto.
ČO NÁS ČAKÁ VO FEBRUÁRI
Nájdete na podstránke PRIPRAVUJEME
Prezentácia polročných projektov žiakov 6. ročníka
Po kratučkej prestávke v podobe víkendu, sme sa opäť spolu s rodičmi, riaditeľom školy, vyučujúcou učiteľkou, vychovávateľkou z detského domova a triednym učiteľom šiestakov, stretli pri prezentovaní ich polročných projektov. Tentokrát sme nazreli do problematiky infekčných a vírusových chorôb, ako je napr. chrípka, ovčie kiahne, osýpky, rubeola, hnačka, besnota a iné ďalšie. Občerstvili sme si informácie o Afrike, ale dozvedeli sme sa o nej i nové zaujímavosti.
Oživením bol i krátky kvíz, ktorý mal zistiť, ako pozorne sme prezentácie sledovali😀
Prezentovali: Chiara Hoťáková, Natália Beňová, Lenka Ferenczová, Ladislav Balog, Attila Kondáš, Tibor Oravec.
Prezentácia polročných projektov žiakov 9. ročníka
Po ôsmakoch a siedmakoch sa dnes s polročnými projektami prezentovali deviataci. Ako na záver, po poďakovaní pani učiteľke a žiakom, povedal riaditeľ školy, naučili sme sa o tom, aký benzín čerpať do našich áut, kde by sme mali zájsť na budúci Hiking Day, aké pamiatky navštíviť a mnoho iných zaujímavých informácií. Bolo príjemné počúvať o ich domácich miláčikoch, no tiež poučné, keď nás vtiahli do tajov uhľovodíkov, alkánov a chemických vzorcov. Opäť sme strávili veľmi príjemné a zaujímavé popoludnie.
Prezentovali : Aileen Ferenczová, Vivian Balázsová, Filip Turský, Alex Lénárt, Vladimír Kelle, Martin Kováč, Zoltán Kovács, Ondrej Beňo, Radoslav Czetner.
Prezentácia polročných projektov žiakov 7. ročníka
Do galérie Prezentácia polročných projektov žiakov 7. ročníka boli pridané fotografie.