Ako už býva dobrým zvykom,ani tento rok sme nevynechali okresné kolo biologickej olympiády - projektovú časť. Zmysluplné projekty vytvorili siedmaci Tamara Šofranková a Miroslav Szepessy. Zaoberali sa v nich najdôležitejšou kvapalinou na našej Zemi - vodou. Obaja získali 1. miesto v okresnom kole. Blahoželáme a ďakujeme pani učiteľke Mgr. Beáte Fülöpovej za odborné vedenie.
Novinky
Okresné kolo biologickej olympiády - projektová časť
Mladý záchranár CO
Dňa 27.4.2017 sa konala súťaž okresného kola mladých záchranárov civilnej ochrany v obci Hajnáčka, do ktorej sa zapojili aj naši deviataci Nikola Hegedüsová, Lucia Mravcová, Filip Turský a Alex Lénárt pod vedením pani učiteľky Mgr. Henriety Majerčíkovej. Súťažili v disciplínach ako zdravotná príprava, streľba, hasenie malých požiarov, pohyb v prírode, použitie masky, improvizované prostriedky protichemickej ochrany a varovné signály. Patrí im veľká pochvala a vďaka za ich snahu, šikovnosť a dosiahnuté výsledky.
Pripravujeme
Aktualizovali sme modul Pripravujeme
Zlatá krajina 2017
Do galérie Zlatá krajina 2017 boli pridané fotografie.
Zlatá krajina
Dňa 21. apríla 2017 vyvrcholil v Knižnici Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote jubilejný 25. ročník nesúťažnej prehliadky najlepších prác z poézie a prózy Zlatá krajina. Prehliadky sa zúčastnilo 26 žiakov z 11 základných škôl. Za našu školu sa zúčastnili Mirko Szepessy zo 7. ročníka a Saška Bozóová z 5. ročníka. Práce účastníkov hodnotila spisovateľka PhDr. Marta Hlušíková, cenu ktorej získala Saška Bozóová za prózu s názvom „Ako som utiekla z útulku“. Obidve práce si môžete prečítať na podstránke Práce žiakov.
Dňa 21.4.2017 sa na našej škole uskutočnili aktivity ku Dňu Zeme.
Od 9,45 -12,30 hod. sme priblížili žiakom environmentálnu výchovu ako výchovu živú, aby pri nej prežívali radosť, zábavu a napínavosť. Získali nové vedomosti formou hier a preverili si vedomosti získané na jednotlivých predmetoch, ako napr. priraďovali stopy k živočíchom, na mapu sveta vkladali živočíchy, ktoré žijú na rôznych kontinentoch, spájali správne do skupín listnaté, ihličnaté stromy a plody, riešili kvízy, pexesá a hádanky. Vysadili semená rastlín do črepníkov v triede, o ktoré sa budú starať.
Do učiaceho sa procesu zapojili všetky zmysly, spoznali a využili rozličné dary, ktoré žiaci majú. Upevňovali si súdržnosti v triednom kolektíve. Objavili a podporili sme nové maliarske talenty- farbami a rukami vytvorené dielo je umiestnené vo vestibule školy.
Na záver získali diplomy a darčeky.
Všetko sme to mali v réžii my, siedmaci, pod vedením pani učiteľky Mgr. Beáty Fülöpovej. Kvôli čomu vôbec tieto aktivity boli?
Naša planéta si to zaslúži.
Niektorí z Vás to už určite vedia, alebo aspoň tušia.
Áno, je to naozaj tak, ako sa mnohí správne domnievate!
22. apríl je Svetový Deň Zeme –po prvýkrát sa oslavoval 22. apríla 1970.
Vedci a ekológovia vtedy na snímkach Zeme urobených z kozmu spozorovali poškodenie atmosféry Zeme a uvedomili si jej zraniteľnosť a krehkosť.
Vedci vtedy po 1.krát vyzvali všetkých ľudí planéty Zem na spoločné celosvetové úsilie na ochranu Zeme.
22. apríl, Deň Zeme, si každoročne pripomíname hlavne preto, aby sme si aspoň raz do roka (ak už nie častejšie) pripomenuli svoju bytostnú závislosť na cenných daroch, ktoré sú nám prostredníctvom Zeme poskytované.
Ľudstvo súčasného sveta pácha na tejto svojej ochrankyni ťažko odpustiteľné a odporne sebecké bezprávie, ktorého dosah ani tí najcitlivejší a najmúdrejší z nás nedokážu správne predvídať.Každého z nás by mala napĺňať nie krátkozrakým majetníckym nutkaním ovládať, ničiť a nezmyselne drancovať, ale naopak - nemým úžasom, obdivom a pokornou túžbou učiť sa od Zeme a chrániť jej poklady pre budúce generácie ľudí, chrániť jej poklady pre všetky živé tvory.
Siedmaci EZŠ ZO RS
Zelený objektív
Žiaci našej školy Jakub Balciar, Alexandra Bozóová, Miroslav Szepessy, Radoslav Czetner a Lukáš Ferencz sa zapojili do 16. ročníka súťaže „Zelený objektív 2016“. Bola to súťaž mladých fotografov na tému les. Organizovali ju Lesy Slovenskej republiky v spolupráci s Lesníckym a drevárskym múzeom vo Zvolene, Združením lesníčiek a Združením zamestnávateľov lesného hospodárstva na Slovensku. Dňa 6. apríla 2017 sa v Lesníckom a drevárskom múzeu vo Zvolene konalo vyhlásenie výsledkov súťaže a slávnostné otvorenie výstavy vybraných fotografií. Aj keď naši žiaci neboli medzi ocenenými, na výstavu bola vybratá fotografia Radoslava Czetnera s názvom „Kvitnúca ruža zo sírovca“. Túto a ešte množstvo krásnych fotografií si môžete pozrieť v Lesníckom a drevárskom múzeu vo Zvolene do 1. mája 2017. A nielen to, múzeum má naozaj veľmi zaujímavé expozície. Jeho návštevu vrelo odporúčame.
Našim žiakom želáme veľa elánu k tvorbe ďalších krásnych fotografií.
Blanka Bernáthová - maminka Alexandry Bozóovej - 5.ročník
HRAVO ŽI ZDRAVO
Zdravý životný štýl. Počúvame o ňom v televízii, rádiu, čítame o ňom v novinách a na internete. Ale ako hravou formou spojiť naše deti a zdravý životný štýl? Napríklad internetovým kurzom „Hravo ži zdravo“. Cieľom tohto kurzu je vzdelávať žiakov 5. ročníka základných škôl v oblasti zdravého životného štýlu. Do tohtoročného kurzu sa prihlásili aj naši piataci. Okrem toho, že nadobudli mnohé poznatky z oblasti výživy, pohybovej aktivity, pitného režimu aj duševnej hygieny, nás potešili aj pekným umiestnením v súťaži. Skončili na 3. mieste v rámci Banskobystrického kraja. Srdečne im blahoželáme a nech sa naďalej držia hesla „Hravo ži zdravo“.
Blanka Bernáthová- maminka Sašky Bozóovej -5 .ročník
DEŇ ZEME - EARTH DAY
21. apríl 2017 v EZŠZO
Okresné kolo 51. ročníka Biologickej olympiády v kategórii E
Tak a majú ich v rukách
😊 Máme na mysli diplomy z okresného kola 51. ročníka Biologickej olympiády v kategórii E - odbornosť zoológia. Trio našich deviatakov, pod vedením pani učiteľky Beáty Fülöpovej, obsadilo takmer všetky popredné miesta. Lucka Mravcová postupové 1. miesto, Ondrej Beňo 3. miesto, Martin Kováč 4. miesto.
Na všetkých sme hrdí, blahoželáme im a Lucke držíme palce, aby prvenstvo obhájila aj na krajskom kole. Teší nás záujem našich žiakov o biológiu, srdečne im blahoželáme a ďakujeme pani učiteľke za dôslednú prípravu.
Ruka v ruke v mesiaci apríl 2017
Do galérie Ruka v ruke v mesiaci apríl 2017 boli pridané fotografie.
Ruka v ruke
Dňa 5.4.2017 sme sa, po dlhšom čase, opäť stretli so seniormi v Domove dôchodcov a sociálnych služieb v Rimavskej Sobote. Dlhé chvíle desiatim tetám spríjemnilo šesť žiakov z I. stupňa - Paťa, Jorga, Bea, Janka, Paťo, Dominik a štyria žiaci z II. stupňa - Saška, Dominika, Vikinka, Jakub, spolu s pani učiteľkou Beátou Fülöpovou. Počas hodiny a pol sme sa zahrali spoočenské hry Človeče nehnevaj sa, sedmové karty a puzzle. Tety boli veľmi milé, príjemné a šikovné. Podarilo sa im nad nami aj vyhrať. Sme radi, že sme boli medzi nimi a vyčarili im úsmevy na perách.
Jorga Kovácsová, Patrícia Némethová, 4. ročník
Čo nás čaká v apríli
Nájdete v rubrike Pripravujeme
Biblická olympiáda
Do galérie Biblická olympiáda boli pridané fotografie.
Biblická olympiáda
Dňa 31. marca 2017 sa uskutočnilo seniorálne kolo biblickej olympiády. Z našej školy sa ho zúčastnili žiaci piateho ročníka : Jakub Balciar, Alexandra Bozóová, Andrej Hrivnák, Viktória Husztiová, Samuel Kováč, Adam Torpiš. Do celoslovenského kola, ktoré sa bude konať na Evanjelickej spojenej škole v Liptovskom Mikuláši, postúpil Adam Torpiš. Blahoželáme a želáme mu veľa úspechov !
Testovanie 9
Dňa 5. apríla 2017 sa uskutoční celoštátne testovanie žiakov 9. ročníka zo slovenského jazyka a literatúry a z matematiky Testovanie 9. Účasť na testovaní je povinná. Žiaci musia byť v škole o 7:45. Testovanie na našej škole prebehne papierovou formou podľa časového harmonogramu, ktorý je uverejnený na stránke www.nucem.sk.
Veľký úspech našich žiakov
Na okresnom kole biologickej olympiády v kategórii E traja naši deviataci opäť ukázali, že poctivá príprava sa oplatí. Pod vedením pani učiteľky Mgr. Beáty Fülöpovej v konkurencii základných škôl z celého okresu získali prvé, tretie a štvrté miesto. Na prvom mieste sa umiestnila Lucia Mravcová, ktorá postupuje na krajské kolo do Banskej Bystrice. Tretie miesto si odniesol Ondrej Beňo a štvrté Martin Kováč. Teší nás záujem našich žiakov o biológiu, chémiu a geografiu, srdečne im blahoželáme,želáme veľa úspechov na krajskom kole a ďakujeme pani učiteľke.
Kam putuje voda v našom tele po napití?
Táto téma ma veľmi zaujíma. Čo sa deje s vodou v našom tele? Aký význam majú pre nás obličky? Som siedmačka a baví ma biológia človeka. Na hodinách biológie preberáme sústavy človeka. Telo človeka je perfektné. Všetky orgány sú usporiadané tak, aby fungovalo telo ako celok.
Voda má v ľudskom tele mnoho významných a nezastupiteľných funkcií, napr. je nevyhnutnou súčasťou buniek, významnou zložkou biochemických reakcií, rozpúšťadlom látok, slúži na prenos živín a ďalších potrebných látok (hormóny, protilátky).
Množstvo vody, ktoré telo potrebuje, závisí od teploty, klímy, druhu činnosti a od celkového zdravotného stavu. Po vypití pohára vody táto putuje do žalúdka. Časť vody je stenami žalúdka ihneď vstrebávaná do krvi. Zbytok vody sa vstrebáva v tenkom čreve a v menšej miere aj v hrubom čreve. Deje sa tak na základe rozdielnej koncentrácie za prítomnosti draslíka a sodíka. Táto časť vody potom prejde priamo do krvi. Hlavný výdaj vody z tela sa deje močom, vo forme vodnej pary pri dýchaní alebo kožou potením sa. Správna voda je najlepším prírodným ochranným prostriedkom pred všetkými druhmi bakteriálnych a vírusových infekcií, napr. chrípkou, zápalom pľúc, čiernym kašľom, a inými nákazlivými ochoreniami.Navštívila som Diagnostické centrum v Rimavskej Sobote, ktoré disponuje hemodialyzačným strediskom. Dialyzačnú procedúru hradia v plnej výške poisťovne. O pacientov sa stará odborný personál, pod vedením primára MUDr. Mariana Bystrianskeho, ktorý mi požičal literatúru.
Rozhovor mi poskytla vrchná sestra Anna Kardošová :
1, Čo je dialýza?
Obličky zdravého človeka odstraňujú z organizmu jedovaté látky vznikajúce pri látkovej výmene a zároveň udržujú zloženie telesných tekutín v medziach normy. Keď obličky stratia túto schopnosť, človek potrebuje liečbu, ktorá nahrádza činnosť obličiek. Táto liečba sa volá dialýza. Obličky nebolia. Pacient je unavený, slabý a má zlý krvný obraz.
2, Aký je princíp?
Princípom je očisťovanie krvi od splodín látkovej premeny a odstraňovanie nadbytočnej vody z organizmu difúziou, menej filtráciou a adsorbciou.
3, Čo je difúzia a adsorbcia?
Difúzia je samovoľné prenikanie častíc jednej látky (rozpúšťanej látky) medzi častice druhej látky (rozpúšťadla).
Adsorbcia je povrchové pohlcovanie, čiže schopnosť látok viazať na svojom povrchu iné pevné a plynné látky.
4, Z čoho sa skladá dialyzačný prístroj?
Je to vlastne dialyzačný monitor, ktorý má dve hlavné súčasti : 1.krvná pumpa, ktorá zaisťuje obeh krvi mimotelovým obehom z cievy pacienta do dialyzátora a späť 2.modul pre prípravu dialyzátora, kde sa mieša, ohrieva dialyzačný roztok.
5, Ako sa pacient pripraví na hemodialýzu?
Na liečbu pacienta odosiela nefrológ, ktorý ho dlhodobo sleduje. 3 mesiace pred liečbou sa chirurgicky na predlaktí vytvorí spojka-fistula, ktorá spojí žilu s tepnou.
6, Ako prebieha hemodialýza?
Pacientovi sa zmeria krvný tlak a hmotnosť. Sedí v polohovateľnom kresle, číta, sleduje televíziu, spí, študuje, rozpráva sa. Obvykle sa dialýza vykonáva 3x týždenne po 4-5 hod. Po dialýze sa opäť meria tlak a hmotnosť.
7, Aké komplikácie môžu mať pacienti pri dlhodobej liečbe hemodialýzou?
Anémiu- chudokrvnosť, svrbenie kože, vysoký krvný tlak, ochorenie kostí a kĺbov, vírusový zápal pečene, psychologické problémy.
8, Aká má byť životospráva?
Správna diéta a obmedzenie príjmu tekutín je životne dôležitá. Koľko litrov tekutín prijme, toľko musí aj vylúčiť. Optimálny príjem tekutín je 500ml a zníženie príjmu soli na minimum.
9, Koľko rokov je v Rimavskej Sobote dialyzačné centrum ? 21 rokov.
10, Kde chodili pacienti predtým? Do Lučenca, Martina a do Košíc.
11, Koľko pacientov máte denne? 14.
12, Koľko pacientov je z mesta? 12.
Obličky sú párový orgán tvaru fazule s hmotnosťou 300g. Sú uložené v driekovej oblasti za brušnou dutinou, kadiaľ vedie aorta / hlavná tepna/ a vena cava/ hlavná žila/. Do obličiek sa prenáša vysoký tlak z tepny a nízky tlak zo žily a to zaručuje dostatočný prietok krvi obličkami. Úlohou obličiek je tvoriť moč a ním vylučovať vodu a soli z krvi, vyrábajú látky, ktoré pomáhajú regulovať krvný tlak, umožňujú tvorbu červených krviniek a vytvárajú aktívnu formu vitamínu D.
Ako pomôcť vlastným obličkám? Pite dostatok vody, aby sa vyplavili toxíny. Ideálne je piť malé množstvá, ale počas celého dňa.
Netreba prízvukovať, že najlepšou cestou, ako si uchrániť zdravie, je prevencia. V pomere, o čo všetko sa nám obličky starajú, potrebujú vlastne iba minimálnu. Existuje zlatá trojka starostlivosti: tekutiny, hygiena, teplo.
Autor: Tamara Šofranková
Zápis do prvého ročníka
Vážení rodičia budúcich prvákov!
Oznamujeme vám, že zápis do 1. ročníka na našej škole sa uskutoční 3. apríla 2017 od 12:00 do 17:00 hod..
Prineste si so sebou svoj občiansky preukaz a rodný list dieťaťa. Tešíme sa na vás!
Svetový deň vody 2017
Do galérie Svetový deň vody 2017 boli pridané fotografie.