Šikovní olympionici
Naši olympionici sa zúčastnili okresného kola geografickej a biologickej olympiády, ktorú organizovalo CVČ Relax Rimavská Sobota.
Geografická olympiáda
Obsahom súťaže bola prezentácia vedomostí z geografie a zručnosti v práci s atlasom a mapou. Súťaž prebiehala písomnou formou a spočívala vo vypracovaní úloh v teste, ktorý mal dve časti- monotematickú časť bez atlasu + úlohy z poznatkov o miestnej krajine (ktorou sa myslí okolie školy, príslušné sídlo, príslušný okres, miestny región a pod.) a praktickú časť s atlasom. Dvaja olympionici súťažili v kategórii G a E. Zuzka Kubičeková z 5. ročníka a Peťo Zajden z 8. ročníka. V tomto školskom roku bola ich príprava zameraná na Zem vo vesmíre a geografickú sieť, štáty Strednej Ameriky, pamiatky UNESCO na Slovensku a samozrejme na ich všeobecný prehľad. Zuzke sa podarilo získať body, ktoré ju posunuli na krásne 2. miesto z 11 súťažiacich.
Biologická olympiáda
Súťaž sa člení na teoreticko-praktickú časť a projektovú časť. Súťažiaci sa môžu súťaže zúčastniť v teoreticko-praktickej časti alebo projektovej časti, prípadne podľa vlastného rozhodnutia v oboch častiach.
Dvaja olympionici z 8.ročníka, Tamarka Šofranková a Mirko Szepessy si vybrali projektovú časť. Projekt tvorí poster, písomná správa, komentár. Poster sa člení na jednotlivé časti:
Úvod – teoretický základ, z ktorého vychádzajú stanovené ciele práce, prípadne hypotéza, ktorú chce autor projektu dokázať alebo poprieť. Stručné zdôvodnenie výberu témy práce.
Ciele práce – konkrétne ciele, ktoré si autor kladie na základe teoretických vedomostí.
Metódy – konkrétne postupy, pomocou ktorých chce autor dosiahnuť stanovené ciele práce.
Výsledky – súbor obrázkov, grafov, tabuliek, schém, textov alebo iných dokumentačných materiálov, ktoré dokazujú plnenie jednotlivých cieľov práce použitím stanovených postupov a metód.
Záver – zhrnutie a zhodnotenie výsledkov práce, v závere môže byť spomenutý význam práce
v konkrétnej oblasti.
Projekt sa spracúva na tému podľa vlastného výberu súťažiaceho.
Tamarka pozorovaním a pokusmi skúmala rôzne druhy vôd, resp. pitnú, minerálnu a destilovanú vodu; dokazovala prítomnosť vápenatých katiónov v minerálnej vode plameňovou skúškou a stanovovala koncentráciu chloridov vo vzorkách vôd.
Mirko sledoval a určoval jednotlivé druhy stromov v meste; počítal obvod, výšku a približný vek stromov a navrhol aby boli najväčšie a najstaršie stromy v meste vyhlásené za chránené. Obidvaja môžu byť na seba hrdí, pretože skvelo a na vysokej odbornej úrovni odprezentovali svoje práce. Tamarka získala pekné 3. miesto a Mirko s krásnym 1. miestom postupuje na krajské kolo do Banskej Bystrice.
Srdečne všetkým blahoželáme.
BF